FAIL (the browser should render some flash content, not this). FAIL (the browser should render some flash content, not this).

AKİK TAŞI
Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır. Ağrıları gidermek için kullanılabilir.
Cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Damarları kuvvetlendirir. Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır. Hamilelikte hem anne hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır ve bu süreç içerisinde kullanılması özellikle önerilir. Kemik ve diş yapısının korunmasında faydalıdır.

 

AKUAMARİN
Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek, sezgileri kuvvetlendirir. Bereket ve uğur taşıdır. Cesaretinizi ve inancınızı yitirdiğiniz ve vazgeçme aşamasına geldiğiniz anlarda akuamarin sizi yüreklendirir ve kendinize olan güveninizi yeniler. Eğer iyi yaptığınız işlerde bile kendinizin yetersiz kaldığına inanan mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz; akuamarin sizin manen tatmin olmanızı sağlayacak şekilde görüşünüzü genişletir; kendi değerinizi farketmenizi sağlar. Farkındalığı artırır. Kendine güveni artırır. Tembellik eğilimini geçirir.

 

AMAZONİT
Bedeni güçlendirir. Özellikle kalp, kaslar ve sinir sistemi ile ilgilidir. Beden dışı deneyimler karşısında duyulan korkuyu yatıştırır. Beden ve ruh dünyaları arasında sürekliliği ve anlayışı sağlar. Duygusal yaraların iyileşmesini sağlar. Enerjisi, ölümcül derecede hasta olanlara iyi gelir. İletişimin iyileşmesine yardımcıdır. Kişinin yaşamına anlam katmasına, yaşamına değer vermesine yardım eder. Değişimleri kabullenmeyi kolaylaştırır. Kişiye kendini ifade etme gücü verir. Rahatlatıcı, sakinleştirici ve huzur vericidir. 

 

AMETİST
Cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Göz hastalıklarına, alerjiye, migren ve diğer baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir. Kişiye iç huzuru vererek karar verme yeteneğini güçlendirir. Kişiyi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor ya da çok açık renkli, özellikle de berrak olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir. Uykusuzluk çekenlere iyi gelir.

 

AVENTURİN
Fiziksel gücü ve canlılığı artırır. Özellikle kalp sağlığı için olumlu etkileri olan bir taştır. Strese karşı kullanılabilir.
Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve depresyona karşı etkilidir. Kendinizi mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır. Şans taşı olarak kabul edilir. 

 

AY TAŞI
Kadınların aylık periyotlarının düzenli olmasını sağlar. Özellikle cinsel organların korunmasında etkisi vardır. Kramplara, bacak ağrılarına ve sırt ağrılarına iyi gelir. Oburluğa karşı etkilidir. Duygusal dengeyi sağlar ve egoya karşı iyi gelir. İnsanlarla aranızdaki şefkat ve sempati duygularını karşılıklı olarak artırır ve kendisini taşıyan kişiye sempati kazandırır. Rüyaların daha net hatırlanmasını sağlar. Sevgililerin daha ihtiraslı olmasını sağlar. Sezgileri ve iletişimi kuvvetlendirir. Yıldızı düşük olanların taşıdır. Nazara karşı etkilidir.

 

AZURİT
Duyguların ve düşüncelerin rahatça ifade edilebilmesini sağlar. Kişinin, iç dünyasını hissedip, onu dışa vurma yeteneğini artırır. Derin konular üzerine konuşma yeteneğini ve bu konudaki arzuyu artırır. Düşüncelerin berraklaşmasını sağlar. İçe yönelik derin enerjisiyle, geçmişi değerlendirmenize ve bilinçaltınızı yeniden programlamanıza yardım eder. Kişinin duygularını kabullenmesini ve konuşkan olmasını sağlar. Kolye, kolye ucu ya da küpe olarak kullanılması durumunda, kişinin ruhsal olarak uyanık kalmasını sağlar.

 

FLORİT
Baş ağrılarına karşı etkilidir. Duygusal bakımdan mutsuz olduğunuz ve sizi rahatsız eden mantıksız düşüncelere kapıldığınızda florit size destek olacaktır. Düşünceleriniz belirsiz ve karmaşık olduğunda floritinizi elinize alın. Düşüncenizin keskinleştiğini göreceksiniz. Aynı şekilde, zihniniz yorulduğunda da bu taşı kullanabilirsiniz. Enerjisi, yatıştırıcı ve huzur vericidir. Şeffaf florit diğer taşlarla birlikte kullanılabilir ancak, mor florit diğer taşlarla birlikte kullanıldığında etkileri zayıflar. Kişinin analitik yeteneklerini güçlendirir.

 

GARNET
Bedeni kuvvetlendirir, temizler ve canlandırır. Enerjisi damarlar için faydalıdır. Bel ağrılarını geçirmede etkilidir. Hassas kişilerin lal taşını bel altında kullanması daha doğrudur. Çünkü bu tür kişilerde sinirliliğe, baş ağrılarına ya da baş dönmesine sebep olabilir. Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırır. Cinsel dengesizliğe karşı da faydalıdır. Erkekler de lâl taşını kasıklarının üzerine koyarak üreme güçlerini artırabilirler. Üremeyi artırma amacıyla kullanımda bir-iki hafta boyunca günde en az on dakika süreyle bu uygulama tekrar edilir.

 

HEMATİT
Bel soğukluğuna karşı etkilidir. Dalağın düzgün çalışmasını sağlar. Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Mafsal romatizmalarına karşı faydalıdır. Saçların daha gür çıkmasını sağlar. Hafızayı kuvvetlendirir. Karar verme güçlüğü çeken kişilere iyi gelir. Stresi azaltır, enerji ve canlılık verir.

 

JASPER
Erkeklerde, erkeklik özelliklerini artırır. Güçlü ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Sindirim sistemini ve safra kesesini güçlendirir. Endokrin sisteminde dengeyi sağlar. Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Mide ve böbrekler için faydalıdır. Kişinin kendisini sağlıklı ve güçlü hissetmesini sağlar ve fiziksel direncini artırır.Güç ve cesaret taşıdır. Kişisel bağımsızlık için gereken cesareti ve yürekliliği sağlar. Tüm çakraların dengelenmesine yardımcıdır.

 

KALSEDON
Göz ile ilgili problemlerde kullanılabilir. Değişikliklere adaptasyonu kolaylaştırır. Duygusal dengeyi sağlar. İletişim yeteneğini güçlendirir. Kişinin duygularını ifade edebilmesi için gerekli isteği ve cesareti sağlar. Koruyucu özellikleri dolayısıyla nazara karşı kullanılabilecek bir taştır. Negatif enerjiye engeldir. Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar.

KALSİT
Bedeni kuvvetlendirir, temizler ve canlandırır. Enerjisi damarlar için faydalıdır. Bel ağrılarını geçirmede etkilidir. Hassas kişilerin lal taşını bel altında kullanması daha doğrudur. Çünkü bu tür kişilerde sinirliliğe, baş ağrılarına ya da baş dönmesine sebep olabilir. Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırır. Cinsel dengesizliğe karşı da faydalıdır. Erkekler de lâl taşını kasıklarının üzerine koyarak üreme güçlerini artırabilirler. Üremeyi artırma amacıyla kullanımda bir-iki hafta boyunca günde en az on dakika süreyle bu uygulama tekrar edilir.

KAN TAŞI
Anlayışı ve hafızayı kuvvetlendirir. Zihni karmaşık düşüncelerden temizler. Cesaret taşıdır. Duygusal ve zihinsel engelleri ortadan kaldırır. İnsanı zayıflık ve cesaretsizlik duygularından kurtarır. Kendisini taşıyan kişinin kendisiyle ilgili duyduğu kuşkularını yok etmesine yardım eder. Engellenme duygusundan kurtarır. Kişinin bencil davranışlarından kurtulmasını sağlar. Kişinin sıkıntılarını sabırla atlatmasına sebep olur. Hiç bitmeyeceği düşünülen sıkıntılı dönemlerde, ve umutsuzluğa kapılınan anlarda kişiye dayanma gücü verir.

KAPLAN GÖZÜ
Astım hastaları için faydaları vardır. Sindirim sistemi bozuklukları, dalak ve pankreas için faydalı etkileri vardır. Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve inatçılığı azaltır. Kişinin olayları daha net algılayabilmesini sağlar. Güç ve cesaret taşı olan kaplan gözü; dayanıklılığınızı artırır ve engellere rağmen ilerleme isteği verir. Hayatınızda değişiklikler yapmayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olan taş kaplan gözü taşıdır. İnsanların iyi taraflarını görmenizi sağlayarak hayat yolunda mutlulukla ilerlemenizi sağlar. Kâbus gören çocuklar için faydalıdır.

KEHRİBAR
Ağrıyan yerlere koyulduğunda ağrıları hafifletir. Kullanılan kehribarın, ağrıyan yerin büyüklüğü kadar olması etkisini güçlendirir. Soğuk algınlığı, astım, guatr, bronşit ve alerji tedavisi için boyun bölgesinde kullanılır. Boğaz ve tiroit enfeksiyonlarını tedavide diğer taşlardan üstündür. Sol elde oynandığında bedenin elektriğini toplar bu nedenle depresyona karşı da faydalıdır. Para getiren bir taş olduğu düşünülür ve bu amaçla kasalara koyulur. Günlük yaşantınızla, zihinsel ve ruhsal gelişiminiz arasındaki dengenin kurulmasını sağlar.

KRİZOKOL
Hamilelik sürecinde bebeğin sağlığı için kullanılır. Dengeleyici özelliklere sahip bir taştır. Herhangi bir ortamdaki ya da kişinin kendi üzerindeki negatif enerjinin yok edilmesinde etkilidir. Korku, gerginlik, sinir, heyecan ve suçluluk duygularının aşılmasında faydalıdır.

KRİZOPRAS
Kişinin kendini ifade etme yeteneğini güçlendirir.
Tüm çakraları düzenlemek için kullanılabilir.

KYANİT
Bilinçli rüyalar görmenizi ve rüyalarınızı hatırlamanızı sağlar. Yastığınızın altına koyarak uyuyabilirsiniz. Bütün çakraların dengelenmesini ve uyum içerisinde olmasını sağlar. En etkili olduğu çakra 5. çakra, yani boğaz bölgesidir. İçinde negatif enerji barındırmaz ve bu nedenle temizlenmesi de gerekmez. Koruyucu amaçla kullanılabilir. Ruhsal gelişmeye yardımcı olur. Sinirliliği ve zihin karışıklığını önler. Sükunet veren bir taştır. Kişinin iç huzurunu bulmasına yardımcıdır. 

LABRADORİT
Gözler için faydalıdır. Gece görüşünü güçlendirir. Kan basıncının düşürülmesinde faydalıdır. Daha iyi odaklanmayı ve konsantre olmayı sağlayacak olan içsel sükuneti sağlar. Bu özelliği dolayısıyla, örneğin sınavlar gibi yoğun dikkat gerektiren durumlarda kullanılması faydalıdır. Kişinin geçmişini ve güncel yaşantısını çözümlemesine yardım eder. Ruhsal bakımdan gelişme amacıyla kullanılır.

LAPİS
Fiziksel yetenekleri ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir. Kemikleri kuvvetlendirir. Küçük çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasını sağlar. Tansiyonu düzenler. Tiroid bezlerini harekete geçirir. Kaygıyı azaltır ve kişiye canlılık verir. Küçük çocukları korkularından uzaklaştırır. Zihin açıklığı ve aydınlanma amacıyla kullanılır. Derin düşünceye yardımcı olur. Akılcı olmayan düşünceleri netleştirir ve düşüncelerinize yoğunluk kazandırır. Ruhunuzun hakikate ulaşma arzusunu kuvvetlendirir.

MALAKİT
Ağrıları gidermek amacıyla, ağrıyan bölgenin üzerine koyularak kullanılır. Ancak, taşın büyüklüğü ağrıyan bölgenin büyüklügü kadar olmalıdır. Kalbi kuvvetlendirir. Karın ağrısı, adele kasılmaları ve romatizmaya karşı faydalıdır. Mide bulanması, araba ya da deniz tutması gibi durumlarda iyi gelir. Sakinleştirici özelliği dolayısıyla, uyumaya yardım eder. Kişiyi; korku, suçluluk, kendini kabullenmeme gibi olumsuz duyguların getirdiği sınırlamalardan kurtarır. Korku ve heyecanı gidererek, cesaret ve istekliliği artırır.

MERCAN
Aile içinde ve arkadaşlar arasında saygınlığın güçlendirilmesine yardımcı olur. Atılacak adımlarda bilinçli ve kararlı olmayı, olumsuz yargılamalara karşı güçlü olmayı sağlar. Eleştiri ve zıtlaşmalar ile karşılaşıldığı durumlarda kararlılığın sürmesini sağlar. Kişinin ruhsal anlayışını güçlendirir. Konsantrasyon eksikliğini giderir. Nazara karşı kullanılır. Onaylanmama korkusu ile girişilemeyen başlangıçlar için kişiyi yüreklendirir. Saflığın ve dengenin korunmasını sağlar. Başta sedef olmak üzere, pek çok cilt hastalığının tedavi amacıyla kullanılır.

OBSİDYEN
Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır. Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila otuz dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuya kalınmamalıdır. Kızgınlık ve öfke duygularını yok eder. kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. İçinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları fark etmenizi sağlar. Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

ONYX
Cinsel dürtüleri azaltır. Konsantrasyonu sağlar. Duyulan kaygılara karşı etkilidir. Gelecek kaygısını yok eder.
Kadın-erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilişkileri kuvvetlendirir. Kişiyi, ihtiyaç duyduğu her konuda enerjisiyle destekler. Kontrol ve denge sağlar. Kişinin bağımlılıklarından kurtulmasına yardım eder. Nazara karşı kullanılır.

RODONİT
Günlük yaşamda başarılı olmaya yardımcı olur. Geçmişe takılıp güncel yaşamdan uzaklaştığınız anlarda bu taşı kullanmalısınız. Kişinin içinde bulunduğu ana ilgisini canlı tutar. Kişiyi geçmişe bağımlılıktan ve geçmişe duyulan özlemden kurtarır.

SİTRİN
Ametist gibi, bir ortamdaki istenmeyen enerjilerin engellenmesi için kullanılabilir. Başarı getirici olduğuna inanılan bir taştır. Kendisini taşıyan kişiye neşe ve mutluluk duyguları verir. Kişinin depresyona neden olan duygularından kurtulmasına yardım eder. Kendine güvenmeme, kendinden şüphe etme ve sinirlilik durumlarında rahatlatıcı ve güven vericidir. Kişinin kendine güvenini artırır. Negatif enerjiyi yokeder. Ancak kuvars kristali gibi negatif enerjiyi bünyesinde toplamaz. Zihinsel berraklığı artırır.

SODALİT
Bütün boğaz rahatsızlıklarını giderebilirsiniz. Boğazdaki bütün şişlikleri ve iltihapları azaltır. Bu amaçla kullanımında, kullanılan taş en az şiş ya da iltihaplı bölge kadar büyük olmalıdır. Yolculuk sırasında mide bulantısı çekenlere iyi gelir. Depresyona giren kişilerin, uyuşturucu madde kullanan kişilerin normal hallerine dönmesine yardım eder. Kişiyi hem bu dünyanın gerçeklerinde tutar, hem de ruhuyla güçlü bir bağ kurmasını sağlar. Eger çekingen birisiyseniz, bu taşı kalbinize yakın olarak taşıyın.

TOPAZ
Zihin karışıklığı ya da kan dolaşımı bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan uykusuzluk problemlerinde, boyun bölgesinde kullanılan topaz; zihni sakinleştirir, bedeni gevşetir ve böylece onu kullanan kişinin gün sonunda dinlendirici bir uykuyla uyuyabilmesini sağlar. Şeffaf topaz (Beyaz Topaz), ruhsal bakımdan gelişmeye yardımcı olur. Bilinmeyene karşı kişiyi yüreklendirir. Turuncu renkteki topazlar (Imperial Topaz); cesaret, neşe ve hoşnutluk duygularını kuvvetlendirir.

TURKUAZ
Cinsel cazibeyi ve kadınlık özelliklerini artırır. Kaygıyı teskin eder. Kederli insanların kederlerini gidermede, ya da bir olayın şokunu yaşayan kişileri o halden kurtarmada faydalıdır. Onlara, bu durumdaki kişilerin ihtiyacı olan huzur duygusunu verir. Kendisini taşıyan kişilerin iyileştirici güçlerini artırır ve bilgeliklerini artırmalarına yardımcı olur. Nazara karşı etkilidir. Takı olarak, her gün kullanılabilecek bir taştır. Özellikle gümüş içine gömüldüğünde etkisi artar ve dengeyi sağlar. Sindirim için; toka, bileklik ya da yüzük olarak kullanılabilir.

UNAKİT
Kadınlar üzerinde özellikle hamilelik dönemlerinde faydalı etkileri vardır. Kalbi ve dolaşım sistemini uyarır. Dengeleyici özelliklere sahip bir taştır. Üzerimizdeki duygusal, zihinsel ve ruhsal etkileri birleyerek kendimizi merkezde bulmamıza yardım eder. Bu özelliğinden dolayı huzur ve mutluluk arayan kişiler için harika bir taştır. Duygusal, zihinsel, ruhani ve fiziksel sorunların kaynağını fark etmemizi sağlayarak bunları iç huzurunuza tehdit olmadan önce çözebilme imkanını sağlar.

YAKUT
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cinsel aşırılıklara karşı iyi gelir. Kan dolaşımına pozitif yönde canlandırıcı etkisi vardır. Kendisini taşıyan kişiyi dürüst olmaya yönlendirir. Kişinin gerçek doğasını, kişiliğini özgürce ifade edebilmesine yardımcı olur. Kişinin özgüvenini ve cesaretini kuvvetlendirir. Kişiyi kendi sınırlamalarından kurtarır, ruhsal gelişim ve mutluluk duygularını artırır. Kişiyi kendisi hakkında hissettiği olumsuz duygulardan kurtarır. Koşulsuz sevmeyi sağlar. Diğer insanlara karşı duyulan anlayış ve hoşgörü duygularını artırır.

YEŞİM
Diş problemleri ve ağrılarında faydalıdır. Ağzın içine yerleştirilen yuvarlak biçimli bir yeşim taşı, dişin yanında durur ve konuşulduğunda diş için rahatlatıcı etkisi olan titreşimler yayar. Pisliklerin bedenden atılmasını sağlar. Aşırıya kaçan duygusallıkları dengeler. Elde tutulduğunda ısınarak rahatlatıcı bir his verir. Günlük kullanım için çok uygun bir taştır. Dengeli ve iyileştirici olan yeşil rengin etkisine sahiptir. Mücevher olarak özellikle konuşmacılar tarafından kullanılabilir. Zihinsel odaklanmayı gerektiren çalışmalarda yardımcı olur.

ZÜMRÜT
Bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbreği kuvvetlendirir. Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını güçlendirir. Başarı ve doyum duygularını belirginleştirir. Yetersizlik duygusundan kurtarır ve yaşama karşı duyulan minnet duygusunu güçlendirir. Kişiye sevgi duygusu verir. Yaşama sevincini artırır.