FAIL (the browser should render some flash content, not this). FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Dünyada hiçbir nesne yoktur ki;
amaçsız veya gayesiz yaratılmış olsun...

Bir kalsedon türü olan Oniks taşı, yer altı sıcak sularının kaynaması sonucu kalsiyum karbonat, magnezyum karbonat, bakır, demir oksit ve florin minerallerinin birleşmesiyle oluşmaktadır.


Sağlık taşı, nazar taşı ve enerji taşı adlandırılan Oniks, tarih boyunca birçok medeniyet tarafından kutsal taş olarak kabul edilmiş ve benimsenmiştir.

Oniks'ten yapılan hayvan figürleri...

FİL : Aile mutluluğu getirir.
BALIK :
Şans ve uğur getirir.
YUNUS : Aşk getirir.
KUĞU :
Bağlılık getirir.
DEVE :
Güç ve sağlık getirir.
TAVŞAN : Çocuk istemek için kullanılır.
KURBAĞA :
Zenginlik getirir.
KAPLUMBAĞA : Uzun ömür getirir.
TESPİH - KOLYE : Negatif enerjiyi alır.

Mücevher tasarımcılarının önemli sırlarından biri; koyu zemin üzerindeki taşların daha fazla ışık verdiğini keşfetmeleri ve bu kontrastın taşları daha büyük göstermesidir. Bu ilizyonu hazırlarken koyu zemini oluşturacak bir numaralı malzemeleri onikstir.

Oniks antik Yunan ve Roma'da da popüler bir taştı. Oniks ismini alması ise Roma mitolojisi ile alakalıdır. Güzellik tanrıçası Cupid aşk tanrıçası Venüs'ün tırnaklarını uyurken keser ve çöle bırakır. Güneşle beraber kararan tırnaklar taşlaşıp 'oniks' haline gelirler. Zaten oniks kelimesinin Latince orijinin anlamı da 'tırnak' demektir.

Doğada beyaz ve kahverengi olarak da bulunabilen oniks silikon dioksit bileşiğinden oluşur. Mohs cetvelinde 7.0'lık dereceye denk gelen sert bir taştır.

Şubat ayının doğum taşı olan oniks ayrıca evliliğin 7. yılı için en uygun hediye olacaktır.

Pamukkale'ye gelen misafirlerimiz   bu büyüleyici atmosferi devamlı hatıralarda saklamak ve dostlarına anlatmak için, Pamukkale'ye özgü bir hediye olarak Oniks taşını seçmektedirler.